تحلیل وضعیت بازاریابی شرکت های ایرانی

وضعیت بازاریابی شرکت های ایرانی در سال ۱۳۹۳ :  رسانه های اجتماعی باز هم نزد شرکت ها و کسب و کارهای کوچک و بزرگ ایرانی محبوب تر شده اند، اما هنوز این شرکت ها آن طور که باید از پتانسیل های این شبکه ها نتوانسته اند استفاده بهینه ای بکنند و عموما فضای دوستانه و ارتباط نزدیک با مشتریان و مخاطبان در این شبکه ها را آن طور که باید درک نکرده اند.

کاربران ایرانی همچنان عمده فعالیت شان در شبکه های اجتماعی مربوط به سرگرمی و کسب اطلاعات بوده و این شاید دلیل اصلی تمایل کمتر کسب و کارهای ایرانی برای استفاده گسترده از شبکه های اجتماعی برای رشد و توسعه تجارت شان در این فضا است. در هر حال محبوبیت شبکه های اجتماعی هم نزد کاربران و هم نزد شرکت ها در سال آینده نیز رو به رشد خواهد بود و تمایل کاربران به استفاده از شبکه های اجتماعی در زمینه های کاری بیشتر خواهد شد اما هنوز فاصله زیادی با کشورهای پیشتاز در این زمینه وجود خواهد داشت.

در سالی که گذشت بازاریابی شرکت های ایرانی از طریق تولید و انتشار محتوا نیز رو به رشد بوده و در سال آینده هم این رشد با شتاب بیشتری ادامه خواهد داشت. محتوایی که شخصی سازی شده و برای مخاطب دارای ارزش باشد. بخشی از اقبال از این نوع بازاریابی مربوط به تغییرات عمده در الگوریتم های گوگل بخصوص مقابله با متون کپی و نیمه کپی است، اما تست و سپس بررسی نتایج مثبت بازاریابی محتوا توسط شرکت ها نیز کم تاثیر نبوده و کسب و کارها را به استفاده بیشتر از این نوع بازاریابی ترغیب کرده است.

استفاده از تلفن های هوشمند و تبلت ها در سال گذشته در ایران رشد بسیار خوبی داشته، بنابراین کسب و کارها تمایل بیشتری برای حضور بر روی این ابزار کوچک ولی بسیار کارآمد داشته اند. وب سایت هایی که برای نمایش روی تلفن های همراه و تبلت ها بهینه شده اند، تولید و انتشار اپلیکیشن های اختصاصی شرکت ها و … همه بیان کننده این رغبت برای حضور موثر بر روی گوشی های موبایل و تبلت ها می باشد.

در سال آینده صاحبان کسب و کار به دنبال برند شخصی خود خواهند بود. این یک پدیده جدید است که افراد روی برندهای شخصی خود تمرکز می کنند، اما ثابت شده که برند شخصی یک ROI مثبت برای کسب‌وکار ایجاد می‌کند. اگر برندینگ شخصی صاحب کسب و کار قوی باشد، ارتباطات موثر وگسترده ای ایجاد خواهد شد و در نهایت کسب‌وکار درآمد بیشتری خواهد داشت.

اگر از این مطلب لذت بردید، برای دریافت مطالب مشابه در صندوق ایمیل خود اینجا را کلیک کرده و مشترک شوید >

ثبت یک نظر